Mluvené slovo je prázdné, jen co člověk napíše, zůstává.

2 - Vánoce ve Francii

21. prosince 2012 v 8:10 | Greenia |  Slavíme Vánoce v...
Na přání naší šéfredaktorky Terezy jsem si na druhý den vybrala Francii. Jednou bych tam Vánoce strávit chtěla :') A taky bych chtěla vidět rozsvícenou eiffelovku, kterou jsem (bohužel :D) viděla jenom ve dne ;D Teď se ale vrhneme na francouzské Vánoce!


Vánoční čas nastává ve Francie během adventu. Jedná se o 4 neděle, které předcházejí Vánocům. Jak praví tradice, každou neděli se na adventní věnci zapálí jedna svíčka. Svíčka zde představuje symbol znovuzrození.
V této době se též užívá adventní kalendář. Má podobu papírového boxu s 24mi okénky k otevření. Jedno okénko denně, a to od 1.-24. prosince (24okének). Každé okénko obsahuje větu z evangelia. My jsme zvyklí na čokoládky, ale to ve většině kalendářů ve Francii nenajdete.
Francouzi si potrpí na bohatou výzdobu, jak interiérů, tak exteriérů (pro navození skutečné vánoční nálady). Často jsou osvětlené, aby vynikaly i během noci. Typickým stromkem je jedle, která je hlavní dekorací v každé rodině a ukládají se pod ni dárky.

Dárky ve Francii nosí Otec Vánoc (Pere Noël). Jde o alegorickou postavu, která je zobrazována jako starý vousatý muž se spoustou dárků pro děti. Dostává od dětí dopisy s jejich přáními a má létající saně tažené soby. A stejně jako v Angli se dárky rozbalují až 25. prosince.

Když se na francouzské Vánoce odíváme z hlediska jídla, tak se to od nás velmi liší. Místo kapra mají speciální večeři z ústřic, pečené krůty na kaštanech, kaviáru, lososa a paštiy z husích jater. Zlatým hřebem je desert s poněkud výstředním jménem - v překladu to znamená "vánoční poleno" (la bûche de Noël). Je to čokoládový koláč ve tvaru polena, který se jí po štědrovečerní večeři.
------
Já vím, že je to celkem krátké, ale nic víc jsem nenašla... :) Vánoce ve Francii podle mě nejsou nijak moc odlišného od těch našich, ale určitě mají taky to své kouzlo. Zatím zjišťuji, že se mi naše Vánoce líbí nejvíc. Uvidíme jestli se to zítra u další země změní. Co vy? Co říkáte na francouzské Vánoce?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Terka Terka | E-mail | Web | 21. prosince 2012 v 11:15 | Reagovat

Vánoce ve Francii musí být určitě pěkné, jen by mi asi vadilo, že se rozdávají dárky až 25. prosince, protože ten večer je takový ten ideální čas.. prostě děti si rozbalí dárečky a potom usnou se splněnými sny i když třeba nedostanou vysněný dárek :) Taky bych chtěla vidět rozsvícenou Eiffelovku, vlastně já bych ji chtěla vidět i nerozsvícenou :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama