Mluvené slovo je prázdné, jen co člověk napíše, zůstává.

Kostnice

6. července 2012 v 9:00 | Marty
Dnes je to přesně 597 let, co byl upálen český kazatel mistr Jan Hus. Pprava proběhla dne 6. července 1415 v Kostnici. Toto město se dnes nachází na švýcarsko-německých hranicích, na břehu Bodomského (Schwabského) jezera.
Ráno v autobusu proběhl budíček a všichni jsme byli vyhnáni z atobusu ven, abychom se šli kouknout z vyšších pater trajektu přes jezero. Byl to krásný pohled. Miluji pohledy z lodí. Zatravněné břehy a zčeřená voda za lodí.
Když jsme se pak na pevnině nedrobovolně pustili do prohlídky, bylo toho mnoho, nad čím přemýšlet. Církev a Jan Hus??? Jeden malý čestný človíček proti celé organizaci silné jak hospodářsky tak i politicky. Ale to zase někdy příště...zpátky k městu!
Začali jsme poblíž domů, kde pravdpodobně mistr stávil část svého života, před upálením. Dále jsme se procházeli krásnými uličkami. Občas jsme zahlédli nějaké ty obchůdky. Konečně jsme došli k přístavu, kde jsme obdivovali sochu jedné z kurtizán z dob koncilu. Také sme se podívali na jeden z domů, kde se právě onen kocil konal. Mimochodem, na kncilu nebyl hlavním tématem mistr Jan Hus. Řešilo se zde předevšímproblém dvoj a trojpapežství, protože v 14. století francouzský král Filip IV. Sličný přesídlil papeže do Avignonu, aby jej měl více pod kontrolou. Dále se pak objevil později jiný papež zase v Římě. Nakoenc se objevil ještě třetí papež ve Španělsku.
Pak následovala příemná ranní procházka městem. Domy si zde zchovali něco z dřívějších dob a pekařství příjemně voněla. Náše návštěva byla zakončena pohledem na Husův kámen. Stojí na místě, kde byl mistr právě před těmi 597 ley upálen. Na druhé straně je vzpomínka na Jeronýma Pražského, který zde byl upálen o rok později. Popel obou byl rozptýlen v Rýnu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 BarushQa BarushQa | Web | 7. července 2012 v 22:02 | Reagovat

Ahoj,  na našem blogu si se přihlásil/a do soutěže KFU a nastal čas, abys nám už poslal/a svou fotografii. Vše potřebné i kam to máš posílat se dozvíš zde:
http://spolecnost-rozheldna.blog.cz/1207/odhaleni-adresy-a-temata
P.S. Promiň, že to tak dlouho trvalo :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama