Mluvené slovo je prázdné, jen co člověk napíše, zůstává.

Nina, Marie, Sibyla

30. června 2012 v 15:15 | Marty |  Recenze hudby
Předpokládám, že téměř každý slyšel alespoň jeden z těchto názvů písniček. Ano, jejich autoerm je samozřejmě Tomáš Klus. Je jednou z nejvýznamnějších osobností dnešní hudby u nás. A je jí oprávněně! Stejně jako jeho dvorní kytarista Jirka Kučerovský.


Včera ráno jsem se vrátila ze školního výletu do Francie. Doma jsem si odpočinula, takže jsem večer klidně mohla doklusat do Lesního divadla v Řevnicích na Portu. Jako obvykle jsem nelitovala. Porta je sice původně soutěž folkového zaměření, ale objevují se tamjako hosté i hvězdy, pro které folk a country nejsou hlavní žánry. Vždyť tu kvalitní hudbu v dnešní době nelze pořádně zaškatulkovat.
Největší postavou toho večera byl Tomáš Klus. takhle našlapané Lesní divadlo jsem dlouho neviděla. Všichni se pohupavali, i ti na lavičkách. Většina také tlaskala do rytmu. Neviděla jsem nikoho, kdo by se neusmíval, chvilku nesmál a nebavil. Bylo to úžasné. Nezapomenutelné. Věřte mi. Já ho tu nechci nijak vychvalovat. Jenže ono to jinak nejde, když vám takový člověk prostě vlije takovou sílu do žil.
Jeho texty jsou pefektní. Rýmují se, mají hlavu a patu, mají smysl a občas jsou vtipné. Navíc je opravdu pohotový. Když padal totem, on ihned přišel s novou písní o tom, jak na Portě padal tehdy totem. I závěrečná pseň stála zato. Nikdo nevěděl, jak skončí. Prý ani on sám. Povídání mezi písněmi. Nevím, co na to říct. Možná jen to, že si zatraceně moc přeji, abych takhle dokázala mluvit i já. Ta pohotovost a výstižnost, zábavnost a lehkost. Prostě luxus nad luxus.
Nesmím však zapomínat na Jirku. Přestože si z něj Tomáš často dělá srandu, bez něj by to nebylo ono. K těm textům je prostě potřeba dodat nějaké to melodické pozadí. Jirka je jeden z nejlepších kytaristů, jaké jem kdy v Česku slyšela. Mám ho straně ráda. Možná je to i tím, že jsem na kytaristy prostě vysazená a on hraje božsky. Sama hraju na kytaru, ale nikdy si nedovedu představit, že bych takhle hrála. Leda tak můj kamarád na něj má. Budu ho muset někdy přemluvit, aby mi zahrál.
Tomáš s Jirkou jsou prostě dvojka Zkuste se na ně někdy jít podívat.
Když už jsem tu mluvila o kytaristech, opozorním vás. V neděli v Řevnicíchna Portě hraje Blue Effect s Radimem Hladíkem. Už se na to těším. Přepokládám, že po jejich přrdstavení, už budu totálně na dně. Radim je totiž eden z nejlepších kytariů na světě. Není to exhibicionista. On si prostě sedne a v klidu si hraje to svoje. Ale jak. Ty prsty si tam prostě běhají a skákají. Úžasné!
Tehle rok se Porta prostě vytáhla. Ačkoliv má za sebou jen první den, myslím, že nezklame a v nastartovaném rytmu dokluše do vítězného konce. I soutěžící hrají perfektně. Máte-li šanci se do Řevnic dostat. pojďte. Nebudete litovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zaira* x♥ Zaira* x♥ | Web | 30. června 2012 v 18:05 | Reagovat

Máš odemě email >> DŮLEŽITÉ!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama