Mluvené slovo je prázdné, jen co člověk napíše, zůstává.

"Tanec duchů"

17. března 2012 v 22:42 | Lilith

Polární záře. Northern Lights. Kdo by o ní neslyšel... Mystická podívaná, rozeznívající v nás struny emocí a melancholie....
Letos je vysoká pravděpodobnost ji spatřit, a to dokonce i v České republice. Protože rok 2012 je celkově zajímavý.
Říká se, že kdo nezažil, neuvěří. A já jsem přesvědčena, že to tak je, přestože jsem ještě neměla to štěstí polární záři spatřit na vlastní oči. Každopádně tzv. Aurora Borealis je na mém žebříčku cestovatelských hodnot na nejvyšších příčkách.

Teď trochu odbornosti: Polární záře je souhrnný název pro světelné úkazy nastávající ve vysoké atmosféře ve výškách od 80 do 1000 km, nejčastěji kolem 100 km (v ionosféře - oblast vysoké koncentrace iontů a volných elektronů). Běžně se vyskytují v polárních oblastech (jižní záře - aurora australis, severní záře - aurora borealis), zatímco ve středních zeměpisných šířkách a zejména v tropech jen výjimečně.

Průběh jedné polární záře by se dal ve stručnosti popsat asi takto: Na Slunci vznikají vlivem nerovností v magnetickém poli sluneční skvrny. U těchto skvrn vznikne jedna masivní protuberance (erupce). Mrak částic slunečního větru tvořený protony, elektrony a alfa částicemi letí vesmírem (rychlostí řádově 0,1 % rychlosti světla) a pokud se na své cestě setká s magnetickým polem Země, tak ho ono pole většinu odrazí dál do vesmíru, ale část ho zachytí a stáčí po spirálách směrem k magnetickým pólům Země. Tam sluneční vítr interaguje s atmosférou a vzniká polární záře.

A nyní se dostáváme přímo k jevu, který nazýváme polární září. Když se totiž konečně hrstka protonů, elektronů a alfa částic dostane skrz magnetické pole až k zemské atmosféře, tak jejich rychlost, potažmo energie, je stále o několik řádů větší, než energie okolních molekul ze zemské atmosféry. Částice slunečního větru se začnou s molekulami atmosféry srážet, a přitom z nich vyrážejí elektrony, na jejichž místo se okamžitě obsazují jiné (viz fyzika atomového obalu). Při tomto ději se emituje elektromagnetické záření, které je ve viditelném spektru. Pro dusík to je 577nm (zelená barva) a pro kyslík 630nm (červená barva).

Na internetových stránkách astro.cz můžete sledovat aktuální data související s polární září.

A zde je několik míst, kde máte největší šanci, že se s polární září setkáte.
  • Aljaška

  • Kanada

  • Finsko

  • Island

  • Skotsko


A pak například Norsko, Grónsko, Rusko...


Nádhera, co? Tak se ještě jednou pokochejme...


... a sledujme sluneční aktivitu, a až bude hodně vysoká, jeďme co nejvíc na sever, a doufejme, že se na nás oni mystičtí duchové slitují, aby nám předvedli tento nazapomenutelný, neopakovatelný přírodní úkaz.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Terka Terka | Web | 18. března 2012 v 15:07 | Reagovat

Ty barvy.. nádhera.:D Finsko se mi líbí asi nejvíc.:DD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama