Mluvené slovo je prázdné, jen co člověk napíše, zůstává.

Rozhovor s Edith Holou

14. ledna 2012 v 12:03 | Tereza |  Tereza´s interviews
Vsadím se, že tuhle blogerku určitě všichni znáte a jistě také víte, že nedávno vydala již svou druhou knihu, ale jak se taková kniha vlastně vydává?
To se dozvíte v cč.

  • Jak si najít nakladatelství? A podle čeho?
- Mohu mluvit jen z vlastní zkušenosti. Podle tématu knihy. Pro svůj autentický příběh v románové podobě jsem volila nakladatelství, které vydává příběhy. Protože je Cesta k mým matkám text psychologický, tak jsem musela omezit výběr na nakladatelství, které podporuje tento styl psaní a ne jen masovku.

V případě Pohádek pro kulíšky jsem hledala spíše sponzora, který má ke knize nejblíž nebo k Nedoklubku, které ke psaní pohádek pro předčasně narozené děti vyzvalo. Jsem ráda, že knihu finančně podpořil Blog.cz, protože většinu textů a ilustrací do knihy napsali blogeři z komunity na Blog.cz
  • Jak si zajistím nějakého sponzora? (Protože "utáhnout" sama nějakou vysokou částku by byl, usuďme sami hloupý nápad.)
- Mám pocit, že záleží na správném čase, místě a štěstí. Sponzora to musí oslovit. A musí vědět, že i jemu to "něco" přinese.
  • Kolik můžu mít těch sponzorů?
- Sponzorů můžeš mít kolik chceš.
  • Pokud si člověk sponzora nenajde, kolik může vyjít částka k zaplacení? A kolik když si ho najde?
- Nejjednodušší kalkulaci jsem našla na webu Knihovnicka.cz. Odvíjí se to od počtu stran, typu papíru, ilustrací, vazby, obálky. Docela zajímavé je, že černobílá kresba se počítá za text. Cena se nezvýší. Proto mají Pohádky pro kulíšky černobílé ilustrace. Celkem vysoká je cena za technického redaktora, který to dá do podoby k tisku. Obávám se, že je lepší si najít sponzora nebo vyhledat nakladatelství. Třeba nejnovější kalkulaci mám na sešitové omalovánky pro kulíšky čtvercového formátu 21x21 o pouhých dvaceti stranách. S barevnou obálkou to vyjde při 150 kusech na šest tisíc. S černobílou na čtyři tisíce. Směšná suma, ale kdo z nás ji v kapse má. Přesto hledat sponzora pro malé částky není vůbec snadné. A to v ceně omalovánek není suma za práci toho, kdo to dá to tiskové podoby.
  • Kdo vybere kolik bude kniha stát? Nakladatel, spisovatel nebo někdo jiný?
- Cenu knihy určí nakladatel. On má v oku, za kolik bude prodejná. V případě, že je kniha vydána sponzorem je to na tom, kdo ji bude prodávat a co chce výtěžkem z prodeje pokrýt. Někdy jen náklady za knihu a jindy třeba vydání něčeho dalšího.
  • Když má člověk vymyšlenou knihu u které není určité téma, ale je tam od všeho kousek (sci-fi, romantika, horor,...) a neví název, jaký bys mu poradila?
- Určitě něco převažuje. Romány nejsou často jednoduše zaškatulkované. Orientovala bych se podle toho, pro jaké čtenáře je kniha určena. Tohle také nejvíce zajímá nakladatele, když mu rukopis pošlu. Komu je kniha určena, kolik lidí knihou osloví, … jednoduše kolik lidí si ji koupí.
  • Kolik práce ti zabrala kniha "Pohádky pro Kulíšky"?
- Neskutečně mnoho. Pohádky začaly přicházet někdy od poloviny května. Každý text se snažím stylisticky upravit. Někdy to komunikuji i s autorem. Hodně času zabrala propagace a vůbec oslovování lidí, aby pro kulíšky psali. Když se někdy v září rozhodlo, že Blog.cz ji finančně podpoří, tak jsme musela najít ilustrátorky, které jsou výborné a k tomu ještě pracují rychle. Do 14 dnů musely být kresby ke všem textům. Na to padlo i mnoho emailů. Potom samotná práce dát všechny obrázky do rukopisu ve wordu. To jsme dělala nonstop tři dny a dlouho do noci. Pak byl relativně klídek, když vydavatel zajistil korekturu. Zato pak následovaly asi dva týdny vylaďování s technickým redaktorem. Pořád dokola jedna kontrola za druhou, ve finále škrty,a bychom se vešly do ceny, kterou vydavatel měl. Úprava textů, aby to po zkrácení dávalo smysl, … nonstop práce s minimem spánku. Samozřejmě s dětmi okolo sebe.
  • Když si necháš už dejme tomu hotovou knihu na korekturu, kolik to stojí? Je to výhodné?
- Netuším kolik stojí korektura. Ale bez korektury a vlastně ale i stylistických oprav bych knihu nevydala. Je dobré mít okolo sebe přátele, kteří to umí a udělají to z lásky:-)
  • A poslední otázka: Proč by si lidem řekla, ať začnou psát knihy a příběhy?
- Pokud má psaní někdo jako dar, tak je to stejné jako když někdo chodí běhat, lyžovat, cvičí jogu, … Myslím, že literáti mají v sobě neustále jakési monology, přetlaky myšlenek, příběhy, které jednoho dne jdou ven... U někoho to jde ruku v ruce s přáním psát, tak píše od mládí. U někoho je to něčím v životě spuštěno. To druhé byl můj případ. Jasně že už všechno bylo napsáno, všechno bylo řečeno, vše bylo nahráno, … Kultura je ale také o tom, že se příběhy a myšlenky podávají jazykem současné generace. Kultury minulosti se prolínají s tou naší. Vznikají nové tvary, nové styly. A někdy se stává, že se opravdu se knihou podaří odtajnit nějaké tabu, napomoci dobré změně, pomůže dobré věci a dalšímu projektu, … Pro tohle všechno psát. Tvořivost je možnost jak být a ne pouze přežívat.
  • Ještě jednou děkuji za rozhovor.;)

PS. Kdybyste se ještě chtěli na něco zeptat, tak to napište do komentáře. Buď to Edith napíšu do e-mailu nebo Vám poradí sama tady (asi pod tento rozhovor).
PS2. Mějte se všichni! Zdraví Tereza.;)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama