Mluvené slovo je prázdné, jen co člověk napíše, zůstává.

Vliv hudby na lidský mozek

25. prosince 2011 v 14:42 | Beth
Ahoj všichni, přeložila jsem pro vás jeden moc zajímavý článek. Hrajete na nějaký hudební nástroj? Pokud ano, máte oproti jiným lidem výhodu.


Lidé, kteří umí hrát na hudební nástroj na úrovni blížící se profesionalitě, umí zachytit jemné emocionální změny a intenzitu v hlasech ostatních. Jinými slovy, dokáží poznat, jestli jste opravdu smutní, i když říkáte, že jste v pořádku, o čemž jiní nemuzikální lidé nemají ani potuchy.
A nejen to. Lidé, kteří hrají na hudební nástroj, jsou schopní lépe se soustředit a to tím, že dokážou lépe ignorovat hluk kolem sebe a proto jsou schopní lépe vám naslouchat, když sedíte v přeplněné restauraci či baru.

Jak jen to ta hudba způsobuje?
Věda ukazuje, že lidé, kteří studují hudbu, mají vlastně mozek uspořádán jinak než nemuzikanti. Tohle jiné uspořádání jim umožňuje lépe vyjadřovat emoce, které cítí, ale také jim to umožňuje lépe porozumět emocím, které vyjadřují jiní lidé.

Hudba je velmi emocionálně zaměřené umění a hudebníci jsou schopni rozeznat jemné změny v tónech písní a to samé dokáží i u lidských hlasů. Tak třeba poznají, kdy je na ně jejich šéf skrytě naštvaný, nebo rodiče skrytě zklamaní.

Čím dříve se člověk začne učit na něco hrát, tím víc je "přeprogramování" mozku účinnější. Vědci například věří, že tím, že se autistické děti naučí na něco hrát, pomůže jim to rozeznávat tóny a dekódovat tak řeč. Tím, že jim hudba pomůže zablokovat všechen hluk v pozadí, se naučí lépe se koncentrovat v rušné třídě.

Poznámka: Autismus nutně neznamená mentální postižení. Nejsem na tohle expert, ale vyčetla jsem, že jde v podstatě o to, že tito lidé těžko rozeznávají lidské emoce a nerozumí třeba skrytým narážkám a podobně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikneš?

Ne
Klik!

Komentáře

1 Katty Katty | Web | 26. prosince 2011 v 9:43 | Reagovat

Zajímavé. :) Škoda, že na žádný nástroj nehraju. Občas bych potřebovala z mamčina hlasu zjistit, zda je smutná nebo ne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama