Mluvené slovo je prázdné, jen co člověk napíše, zůstává.

Vánoční program - Zvyky a tradice ve světě

24. prosince 2011 v 16:21 | Greenia |  Greenia´s Diary
Mám chvíli čas, a tak jsem se rozhodla, že vám sem dám pár článků ;)


Přemýšleli jste už někdy, jak Vánoce tráví v jiných zemích? Několik těch nejzajímavějších tradic a zvyků včetně tradičních slavnostních pokrmů můžete poznat právě v tomto článku. Ačkoliv jsou všechny zvyky v jiných zemích pěkné, zastávám názor, že nejkrásnější a nejtradičnější Vánoce slavíme stejně zde, v České republice... Celý národ jí kapra, smažák nebo řízky s bramborovým salátem. Někdo to zají houbovým kubou. Dárky si předáváme jednotně, večer 24, prosince. A dárky nosí kdo jiný, než náš Ježíšek :)

Anglie

V Anglii se v předvečer 25. prosince zavěšují na krbovou římsu punčochy. Do nich pak v noci spandou komínem dárky, které přinese takzvaný Father Christmas - "tatínek" Vánoc, obdoba našeho Ježíška. Dalšími zvyky jsou například líbní pod zavěšeným jmelím, barevné klobouky a všeobecné radovánky...
K večeři byste v Anglii dostali pečeného krocana, biskupský chlebíček a vánoční pudink, do kterého kuchařka podle tradic ukryje stříbrnou minci, pro štěstí.
Také se v této zemi traduje, že v horách žije štědrý vládce Vánoc. Hlídá ho 63 trpaslíků a když vyjde služba na toho posledního, zakřičí "Vánoce!" - ostatní trpaslíci se rozeběhnou, začnou kácet jedličky a po ozdobení je pošlou do všech anglických domácností.
__________________________________________________________

Francie

Ve Francii nosí dětem dárky Pere Noël. nápadně se podobá Santa Clausovi. Dárky shromažďuje ke krbům nebo kamnům. Stejně jako u nás, děti mají adventní aklendáře - v okénkách se skýrvají sladkosti, ale i věty z evangelia (nevím, jak by takovýto kalendář uspěl u nás...). Večer je ukončen půlnoční bohoslužbou.
Večeře je tady bohatá. Jako předkrm ústřice, bílé klobásy, hlemýždi a rybí polévka. Hlavním chodem bývá vánoční krůta (la dinde de Noël) s kaštanovou nádivkou nebo lanýžovou pastou. A jako dezert vánoční polínko (le buche de Noël), koláč se smetanou nebo čokoládové salámy.
Ve Francii mají i velmi pěknou tradici. Na tři krále maminky pečou dort. Celý dort je ozdoben korunkou a uvnitř je schován a figruka. Kdo z rodiny figurku najde, stane se králem oslav.
__________________________________________________________

Španělsko

Noche Buena (Štědrý večer) je rodinným svátkem, lidé si domov vyzdobí borovými větvičkami, svíčkami a jesličkami, chodí na půlnoční mši oslavující kohouta. Kohout byl totiž prvním, kdo zvěstoval dle pověsti narození malého Ježíška.
Tradiční je tříkrálové cukroví, což jsou cukrovinky zdobené ovocem a ořechy. Do nich jsou schované malé, drobné dárečky.
Děti dostávají dárky až na Tři krále (Dia de Reyes), a to od tří králů a do školy jdou až po 7. lednu. (také jim tolik závidíte? Mimo to, že chodí do školy běžně od 9, 10 hodina končí zrhuba stejně jako my mají ještě tolik prázdnin...)
__________________________________________________________

Řecko

Ve vánoční čas chodí dět od domu k domu. Za doprovodu bubínků a zvonečků zpívají oslavné a radostné písničky. Dospělí zase po půlnoci zapalují ohně, na ochranu před skřítky. Místo stromků zdobí malé plachetnice. A dárky v Řecku nosí Saint Vassilius (svatý Basilej) - v noci na 1. ledna, jož je o několik dní po nás). Ten den se koná i Obnova vod, což je slavnost, kdy lidé vyprazdňují všechny džbánky a plní je svaobasilejskou vodou.
K večeři je dort se zapečenou zlatou mincí, kdo ji najde, bude mít štěstí - ale jíst se určitě nedá ;)
Vánoční oslavy končí až 6. ledna, když kněz smočí krucifix v moři a uděluje požehnání.
__________________________________________________________

Itálie

Štědrý den byste si v Itálii moc neužili... Je to úplně běžný den, jen je zakončen půlnoční mší (nejznámější je ve Vatikánu v chrámu sv. Petra). Svátky tam začínají až na Boží hod - obědem, a to po papežově požehnání Urbi et Orbi. Víc než stromky jsou ale v domácnostech rozšířené jesličky a v některých rodinách dostávají ten den ráno děti také dárky.
Tradičně se tu jí pečené jehně případně krocan a jako dezert koláč Panettone.
7. ledna přilétává na koštěti čarodějnice jménem Befana. Ta komínem hází hodným dětem dárky; zlobivým pak naděluje jen uhlí.
__________________________________________________________

Švédsko

Tady je štědrý den rodinnými svátky. Lidé se navštěvují a dárky potom roznáší kozel s parohy ozdobenými červenou stuhou.
Zde s epodává šafránový chléb (tak to se Vánoce určitě prodraží, minimálně o několik tisíc), povidlové vánoční dorty a vařené bonbony (a teď si představte vařeného gumového medvídka - dali byste si?)
13. prosince nosí děti jídlo svým rodičům. Je to zvyk na paměť svaté Lucie. Ta prý zachránila Švédsko ve 4. století před hladomorem.
__________________________________________________________

Nizozemsko

Sinterklaas (sv. Mikuláš) připlouvá tři dny před svými narozeninami. Přijíždí lodí, která je plná dárků. A 5. prosince spolu se Zwarten Pietem (Černým Petrem) rozdává dětem dárky. Teprve pak Holanďané nazdobují stromky. O Štědrém večeru chodí lidé do kostela; 25. a 26. prosince se sejdou s přáteli ke společnému jídlu a předávají si dárky.
Bohužel jsem nenašla, co se v Nizozemsku obyčejně jí jako slavnostní jídlo, ale určitě to bude mňamka ;-)
Během adventu se ve východní části dodržuje jedna zajímavá tradice. Troubí se tu totiž na vlastnoručně vyrobené rohy, které zvěstují příchod ježíška.
__________________________________________________________

Lucembursko

Před Vánoci se zdobí ulice, vzduchem se line vůně horkého kořeněného vína (zřejmě to bude náš český svařák), speciální polévkou s uzeninou a typickými crepes. Dárky roznáší Ježíšek (konečně někdo, kdo má také toho nejlepšího - Ježíška :))
Černý puding s mačkanými bramborami a jablečnou omáčkou je doma právě v Lucembursku.
V Lucembursku se ale zřejmě nedodržují žádné zvláštnější tradice.
__________________________________________________________

Belgie

V Belgii jsou Vánoce symbolem rodinné pohody, Vánočního stromečku a rozjímání. Opět zde narážíme na Sinterklaase. Ten se svým pomocníkem Zwartem Pietem jezdí 5. prosince navečer od jednoho domu k druhímu a klade dárky do připravených bot (jak asi řeší dárky "nadměrných velikostí"? Co třeba pokud si někdo bude přát poníka?). Aby se jeho koně občerstvili, děti jim na oplátku chystají oves a cukr.
Nezjistila jsem žádné speciální pokrmy ani tradice.
Španělsko
Španělé si domovy zdobí větvičkami, ozdobami a jesličkami. Chodí pak na půlnoční mši, kde oslavují kohouta - kohout byl totiž jeden z prvních, tkerý podle pověsti zvěstoval narození malého Ježíška. Dárky se ale nerozdávají na Noche Buena (Štědrý večer) - na dárky si děti musí počkat až do Tří králů (Di
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama