Mluvené slovo je prázdné, jen co člověk napíše, zůstává.

Jak se kvalitně učit a něco se naučit?

20. prosince 2011 v 7:00 | Katty

Jak se učit a něco se naučit?

To je v poslední době problémem skoro každého z nás.
Přijdete domů ze školy, aktovku s učením hodíte do kouta a zapnete si počítač. Učení tím odložíte na večer, kdy se vám už učit nechce a ani se na to pořádně nesoustředíte, protože jste unavení a chce se vám spát. Znáte to taky?
Mám pro vás pár rad, jak si učení "zpříjemnit" tak, aby vám ta probíraná látka do hlavy vlezla ;)
V sešitě si veďte úhledně své zápisky. Nadpisy a důležité věci si barevně podtrhávejte. Věřte nebo ne, pomáhá to si lépe zapamatovat text.
Nepoužívejte jeden sešit na všechno, bude se vám to plést.

Při hodinách se snažte dávat pozor. Nebudete mít potom tolik práce s učením se doma. Vím, že je to někdy těžké, ale ulehčí vám to práci. ;)
Pokud probírané látce nerozumíte, nebojte se svého učitele zeptat. On vám jistě hlavu neutrhne a rád vám to vysvětlí.

Doma si pečlivě vyberte své studijní místo. Doporučuji si najít tiché místo bez rušivých elementů (ječící rodič, počítač, televize, rádio). Zapnutý počítač vás snadno zláká, stejně tak televize či rádio. Pokud to lze, odstraňte tato lákadla z místnosti (v případě notebooku či přenosného rádia - odnést do jiné místnosti) či je nějak zakryjte (monitor počítače či televizi - překrýt šátkem).
Nedoporučuji si jako studijní místo vybrat postel! S tím mám špatnou zkušenost, že po chvilce usnu. :D

Vaše studijní místo musí být samozřejmě čisté a uklizené. Ono učit se u stolu, na kterém se válí tuna pokreslených papírů, rozházené tužky a pastelky + jiný svinčík, není zrovna ta nejlepší volba. A jelikož jsem zde dokonale popsala svůj stůl, učím se buď v obýváku, nebo na zemi na koberci. :D

A teď už k samotnému učení:
Čtěte si text nahlas - lépe ho pochopíte a brzy se ho naučíte.

Text je dobré řádně pochopit, v některých případech to ale nejde, tak nezbývá, než se ho naučit nazpaměť jako cvičená opička.

Text si několikrát nahlas přečtěte, poté zavřete oči a zkuste si ho nahlas přeříkat. V tomto případě pomáhá si text v hlavě představit - právě k tomu je důležité to podtrhávání slov či nadpisů - pomáhá to fotografické paměti.
Pokud to umíte, gratuluji, můžete přetočit na další stránku. :D

Fotografickou paměť posiluje i pohyb po místnosti během učení. Stačí se procházet sem a tam po místnosti.

Další skvělá věc. Je to užitečné třeba při dějepisu = Zkuste si věci z textu podvědomě představovat tak, jako byste byli součástí té události. Na základní škole mi to hodně pomáhalo.
V matematice pak pomůže jen neustálé počítání příkladů jednoho typu (popř. více typů, pokud se jich máte naučit víc). V cizím jazyku s učením se slovíček pomáhá si vytáhnout papír a slovíčka si na něj několikrát napsat, brzy si je zapamatujete.

Čerstvý vzduch pomáhá mozkovým buňkám - pootevřete si okno. ;)

Mozkové buňky, a tedy i dobrou paměť, je potřeba cvičit. Dobré jsou logické hry (šachy, sudoku etc.) nebo jen samotné čtení a vzdělávání se.

Každý to má s učením jinak, ale mně vyhovuje se před učením pořádně najíst a dojít si na záchod. Nemusím potom přemýšlet nad tím, co máme v ledničce a co bych si tak dala k svačině. K samotnému učení si pak uvařím dobrý čaj.

A když nepomůže nic, nezbývá vám nic jiného než si napsat tahák. ;DDoufám, že vám mé rady byli alespoň trochu k užitku. Pokud vám má metoda nevyhovuje, na internetu se dá nalézt miliony článků na toto téma a věřím, že svou metodu si taky brzy najdete. ;)

A neodpustím si poučku naší matematikářky:
Látku musíte chápat, ne se ji učit nazpaměť. Když ji pochopíte, máte vyhráno. Když se jí naučíte nazpaměť, s největší pravděpodobností ji do týdne zapomenete. Samozřejmě, pokud nejde o poučky, tam už nemáte na vybranou. Musíte se je zpaměti učit, pochopit je a nesmíte je zapomenout.

Katty
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Čí články se Vám líbí nejvíc?

Terezy
Lilith
Beth
Katty
Někoho jiného

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama