Mluvené slovo je prázdné, jen co člověk napíše, zůstává.

Sága Harry Potter

18. září 2011 v 13:19 | Barunie
Ano, konečně jsem přišla s novým článkem!

Pamatujete si na tu dobu? My, coby jedenáctiletá děcka, čekali na dopis ze Školy čar a kouzel v Bradavicích, a to díky fenoménu Harry Potter.
Každý o tom minimálně slyšel - chlapec, jenž porazil Vy-víte-koho, dva oddaní přátelé Ron a Hermiona, z nichž je jeden natvrdlý trouba a druhý prostě genius, laskavý starý profesor, jehož malý chlapec bere za náhradního otce, jelikož se mu událo hrůzné neštěstí, a ten samý chlapec vyrůstal u protivných, zlých lidí, které (naštěstí) mohl opustit v jedenácti letech. Tragikomický příběh doplněn trochou magie a tajemna! Přesně něco pro mě!
Ještě do dneška si pamatuju, že jsem do Bradavic prostě chtěla! A to vlastně díky filmovému zpracování. To víte, v šesti sedmi letech jsem sotva vytáhla knížku a začala číst, ale ani to mi nezabránilo čekat čtyři pět let na Hagrida, který mě tam konečně vezme. Bohužel pro mě nikdy nevrazil do dveří a nevzal mě do Příčné ulice.
A aby tohle nebyl článek o jakýmsi shrnování filmů, musím přiznat, že celou ságu čtu až teď. Jsem u pátého dílu a jsem z knih ještě víc nadšená než z filmů. Jo Rowlingové se povedlo něco, co asi málokomu - sdružila děti, mladistvé i dospělé z různých končin a národností do jedné skupiny fandů HP! Chápete? Kdo mohl tušit, že kniha, vymyšlená za čtyři hodiny nudné cesty vlakem (ano opravdu to takhle autorka vymyslela), bude mít miliony fandů, filmové zpracování a pro Joanne vlastně věčnou slávu?
Proto ji obdivuji. Joanne Rowlingová je neuvěřitelná autorka, všechno má perfektně vymyšlené (i když jsem si občas říkávala: Bože, proč Harry nepoužije tu hůlku? Proč ještě na tom zatraceným hřbitově zůstávají, když toho černovlasého brejlouna pálí jizva? Proč…Proč…Proč?...ale přesně podle emocí a otázek vyvolaných dějem se pozná dobrá kniha), jednou bych ji chtěla poznat jako člověka, protože mě zajímá osobnost tak nadaného jedince.
A proč jsem se já zamilovala do knih a filmů Harryho Pottera?
Převážně kvůli té vší magii, nepamatuji si, že by někdo měl podobný nápad knihy o čarodějích, i kvůli stylu psaní - je to snadno pochopitelné, kvůli dvojčatům Fredovi a Georgeovi, protože i já jedno takové mizerné dvojče mám a zapojit tak úžasný svazek mezi sourozenci do knihy mi přijde vážně zajímavé s přihlédnutím na to, že jsou stejní a já se sestrou tak odlišní, i když je to také kvůli jejich vlastnostem. A tohle všechno bláznovství není jen kvůli originálním knihám a filmům. Zamilovala jsem se i do parodií - A Very Potter Musical a A Very Potter Sequel, což je vážně skvělá verze HP, vtipná, s originálními písničkami a prostě dokonalá!
Jde o to, že podle mě je Harry až moc dokonalý, statečný, šlechetný a bla bla bla. Beztak, že by někdy mohl udělat i nějakou sobeckou sviňárnu, aby to bylo ještě přesvědčivější, protože být vždycky dobrá od kosti? Je to trochu neobvyklé co?
Ale stejně to bude vždycky obrovská část mého dětství, něco, na čem si z hloubi duše zakládám, protože i teď se vracím k myšlence - a co když tady někde jsou? Bradavice v celé své kráse, kouzelnící statečně držící své hůlky proti největšímu černokněžníkovi v celé historii kouzelného světa?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lilith Lilith | Web | 19. září 2011 v 21:00 | Reagovat

Úžasnej článek, moc se ti povedl :))
HP je fajn, já mam celkově fantasy hrozně ráda, a i když Harry neni zrovna ukázkovým příkladem třeba Tolkienovké fantasy, moc mě bavil, baví a ještě nějakej čas bavit bude... I když, osobně dávam přednost spíš knížkám, filmy mi přijdou trochu přitažené za vlasy.. :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama