Mluvené slovo je prázdné, jen co člověk napíše, zůstává.

Pozdrav ze země vonící olivami...

2. srpna 2011 v 19:47 | Lilith
Země vonící olivami, gyrosem, musakou a jinými gurmánskými pochoutkami... Země ve stínu Olympu, chráněná starými bohy z dob antiky... Ano, řeč je o Řecku a já se pokusím vám tuto nádhernou zemi v jednom článku (určitě bude dlouhý ;-) ) alespoň trochu přiblížit.Takže. Řecko jsem poprvé navštívila, když mi bylo asi 9 let... To jsem z té dovolené opravdu nic moc neměla, nepamatuji si skoro nic... Od té doby jsem tam ale měla to štěstí být ještě třikrát, a naposledy loni, takže nějaké vzpomínky mi ještě utkvěly...

V Řecku na vás dýchne atmosféra antiky na každém rohu. Přestože třeba tady v tuzemsku na žádné bohy a nic podobného nevěříte, v Řecku vám to přijde prostě jako fakt. Žádná praštěná science fiction, opravdu tam těm příběhům věříte. A já nedokážu přesně popsat, čím to je. Možná prostě kouzelnou atmosférou celé té země :-). Když procházíte rovnými uličkami ve městě, které se táhnou k moři a po levici stále máte majestátně vyhlížející Olymp, vůbec vám nepřijde, že v Řecku panují nějaké nepokoje (netuším, jak to tam v našem letovisku vypadá letos, ale loni přeci byla taky krize, a tam se to neprojevovalo nijak). Kolikrát jsem zatoužila po tom, koupit si tam nějaký domeček a zůstat tam napořád :-) Klidně bych oželela jakoukoli kariéru tady v Česku, klidně bych tam jezdila na ryby nebo si otevřela tavernu, a byla bych naprosto spokojená. Jako většina řeckého obyvatelstva. Ty poklidné a usměvavé tváře vám prostě zvednou náladu. Která se vám ale po návratu do Česka pěkně rychle zkazí, to si pak pouze říkáte, proč jsou Češi takoví morousi. Když jdete po městě v Česku, nikdo se na vás neusměje (nebo teda aspoň na mě ne... :-) ). V Řecku se na mě zazubil každý druhý obyvatel.
A zpět k těm tavernám. To je něco úžasného. Taverna s gyrosem... :-) My chodili do jednoho rodinného podniku, pracovali tam pán a paní, jejich oba rodiče, i jejich dcera a syn. A tak příjemné a klidné prostředí... Pomlčím o tom výborném gyrosu... :-) a vrátím se k jedné věci, kterou ještě zase srovnám s Českem. V Řecku si objednáte gyros (nebo cokoli jiného jedlého) a oni vám automaticky, aniž byste si to objednali, přinesou každému sklenici vody. Zadarmo. V Česku by si za ní řekli aspoň 20 Kč, bez ohledu na to, že to je sice čistá voda z Olympu, žádná kupovaná minerálka, ale Češi by vám to nepřinesli stejně.
A teď k moři... Naše letovisko Pierrie je opravdu poklidné (doufám, že to sem teď nenapíšu a až tam pojedeme příště, bude to tam přelidněné jako v Bibione :-) ). Na pláži je dostatek místa na to, aby si tam každý natáhl svůj ručník, dostatek prostoru je i ve vodě, nešlapete tam po zádech jiným lidem, ani tam nenarážíte na potápěče či něco podobného :-). Moře. Moře tam je slané a mokré... Ale jsou v něm medůzy, docela dost medůz, některé i poměrně velké, takže pokud z nich někdo máte opravdu strach, sever Řecka vám nedoporučuji... Oni vám ani moc neublíží, kolikrát se vás leknou víc než vy jich, ale záleží na tom, kam vás zrovna žahne. Pokud to je na ruce, na noze, je to v klidu, podobá se to obyčejné kopřivce. Ale v podpaží to už není tolik příjemné, natož když plavete a ta medůza se vám octne jaksi, ehm, mezi nohama. No, to jsme odbočili :-)

A teď několik míst, která vám na severu Řecka určitě stojí za návštěvu, pokud se nechcete dva týdny v kuse válet u moře :-) V nabídkách cestovních kanceláří je mnoho výletů, a já sama jich za ty roky vyzkoušela pomerně dost, vlastně asi skoro všechny, takže vám doporučím to, co mě nejvíc zaujalo...
  • ostrov Skiathos
Jeden z nejdražších výletů, ale opravdu stojí za to. Jedete lodí na ostrov do městečka Skiathos Town, tam máte čas na prohlídku, můžete navštívit tamní kostelík - je tamodsud hezký výhled do okolí, nebo is jen sednout v přístavu, což také doporučuji. A to nejen proto, že já jsem prostě blázen do přístavů :-) Pokud jste viděli film Mamma Mia!, vzpomeňte si na scénu, jak tam hlavní hrdinka pluje v loďičce a zpívá píseň, která nevím, jak se jmenuje. Tak to se natáčelo právě v tomto přístavu. Po vypršení času na prohlídku se opět nastoupí na loď a tentokrát se pluje na druhý konec ostrova, a to na pláž Kukunaries ( jmenuje se to podle borovic). Je to krásná pláž, na které rostou borovice, ale co je na ní nejzajímavější: je na ní zlatý písek, který si každý návštěvník vždy odveze v nějaké dekorativní flašce domů... Já ho zde mám také :-) Zde se můžete koupat nebo chodit po pobřeží, cokoliv... Ale pláž je hodně přeplněná. A pak se sedne na loď a pluje se zpět. Dlouhý a náročný výlet, ale pokud milujete lodě a krásné pláže, ideální volba ;-)

Takové romantické místěčko na pláži Kukunaries.

  • Olymp
Něco pro milovníky hor a vodopádů... Zde se nevyhnete řeckým bájím ať chcete nebo ne. I průvodce vám bude v autobuse vyprávět bájné pověsti, tak se připravte ;-) Zde chodíte po horách a koukáte se na vodopády, poté prohlédnete rybářské městečko Litochoro a jedete zpět, odpoledne můžete jít na pláž... Půldenní nenáročný výlet, ale je také nesmírně zajímavý.

Olymp, tůňka, v níž se koupala bohyně lásky a krásy Afrodíte.

  • Athény
Nemohu doporučovat výlety po Řecku a zapomenout na Athény... Já tam ale nebyla, takže žádné osobní prožitky nemůžu napsat. Jen ale, co znám ze zkušeností lidí, jež tam byli, se Athénám raději vyhněte, pokud jste ubytovaní na severu Řecka (konkrétně Pierrie, proto jsem tam taky nejela), protože polovinu výletu strávíte v autobuse a je to v místním horku opravdu náročné. Samotné Athény jsou prý vážně úžasné a nezapomenutelné, ale ta náročná cesta přebije všechny kladné domněnky.

Akropole... Fotka sice není vlastní výroby, ale strýček Google jistě rád promine ;-)

Tak, a na závěr snad jen doufám, že se do Řecka ještě někdy podívám, protože si získalo moje srdce jednou pro vždy a to se nikdy nezmění!

A zde je několik fotografií z vlastní tvorby.A to je konečně ten slavný gyros :-) Mňam! :-)

Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας. Αντίο. (čili hezky česky - děkuji za pozornost, nashledanou :-) )
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tereza Tereza | Web | 2. srpna 2011 v 21:00 | Reagovat

Nádhera..:DD Ty máš ale štěstí, že už si byla u moře.:D Já ještě ne :( A možná proto se bojím letět letadlem.:/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama